неділя, 26 травня 2013 р.

Перший українець в Америці

Джерело: Восточная Фаланга / Falange OrientalЧи ви знаєте, що перший українець ступив на американську землю ще в 1608 році. Його звали Іван Богдан, він родом з Коломиї і був корабельним теслею, добре знався на виробництві скла і дьогтю. 1608 року прибув у Джеймстаун (Північна Вірджинія) з Європи на англійському кораблі «Марія та Маргарита». Цей факт згадано у книжці «Достовірні записки про подорожі й пригоди капітана Джона Сміта у Європі, Африці та Америці», том 2 (1630).Імовірно, вихідців з сучасної території України та етнічних українців в Америках було чимало й до утворення США та початку масової еміграції, зокрема у визвольній англо-американській війні у 1770-ті роки зафіксовано участь ще одного українця-авантюриста на прізвисько «Грізний козак».

субота, 25 травня 2013 р.

У мережу виклали працю відомого дослідника про тотожність більшовизму і фашизму

Джерело: Український Тиждень

Електронний архів визвольного руху виклав в Інтернет копію праці відомого ідеолога ОУН Ярослава Старуха, який проаналізував тотожність комунізму і фашизму ще за десятиліття до відомих світових праць – у 1946-му. Про це повідомляє прес-служба Центру дослідження визвольного руху.
Ідеолог ОУН Ярослав Старух у роботі «Опир фашизму» одним із перших обґрунтовував тотожність більшовизму і фашизму. Електронна копія цієї праці доступна в Електронному архіві визвольного руху.

«Фашизм є там, де є диктатура, тоталітарний устрій, шантаж над правами одиниці, державний централізм, поліційний терор, концентраційні табори, де є монопартійна система і урядове насильне вивищування і звеличування пануючого диктатора, де панує мілітаризм і загарбницький імперіялізм, де немає особистої ні національної свободи, де нема свободи сумління, думки, слова, друку і товариства чи партії, де нема правдивих, зовсім вільних виборів і парламентарної влади, де нема нема людяности, гуманізму, але панує ненависть, терор і розбій», – писав інтелектуал у 1946-му році.

Усі наведені ознаки, на думку Старуха, характерні для режимів Гітлера у Німеччині, Муссоліні в Італії, Сталіна у СРСР.

«Італійський фашизм, німецький гітлеризм і російський большевизм, – робить висновок Ярослав Старух, – це однотипні тоталітарні рухи і системи, що виникли і розвинулися після першої світової війни в різних європейських країнах».

«В 1946 році, коли писалися ці рядки, такі тези не готові були сприймати навіть у демократичних країнах Заходу. Сталін, «добрий дядько Джо» для багатьох за межами Союзу, легко приховував справжню суть створюваного режиму, прикриваючись іміджем переможця найбільшого лиха для людства. І навіть із початком “холодної війни” суспільні настрої змінювалися досить повільно. Про справжнє обличчя радянського тоталітаризму, його тотожність зі створеними Гітлером та Муссоліні режимами почали писати (Мілован Джилас, Анна Арендт, Збігнєв Бжезинський) щойно через десятиліття після Старуха», – пише історик Володимир В’ятрович у своїй колонці.

Володимир В’ятрович зазначає, що навіть після падіння Радянського Союзу в 1991 році спроби керувати суспільством радянськими методами не зникли з політичного життя, що ми спостерігаємо останнім часом і в Україні.

«Сталін приватизував поняття “фашист” як інструмент розправи над політичними опонентами, – продовжує дослідник. – Відтак світ зручно ділився навпіл: з одного боку антифашисти (це поняття цілком монополізувалося комуністами), з іншого – всі, хто не з ними, а отже – фашисти. Таке зумисно спрощене бачення реальності стало невід’ємним елементом політичного життя контрольованих Кремлем країн, однією з основ створюваного тоталітарного режиму».

Електронний архів визвольного руху є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 10 305 документів.

Як повідомлялось, електронний архів визвольного руху поповнився документами про останнього командира УПА.

середа, 1 травня 2013 р.

Фани ФК «Кубань» вивісили банер українською та зображення козака

Джерело: ЗІК

Уболівальники краснодарського футбольного клубу «Кубань» (РФ) на одному з матчів російської прем’єр-ліги заявили про свою українську ідентичність.

Під час матчу з санкт-петербурзьким «Зенітом» 28 квітня 2013 року кубанці розтягли на трибунах домашнього стадіону величезні банери із написами «За Батьківщину – За Кубань» та зображенням козака у традиційній «мазепинці», щоб підкреслити свою козацьку ідентичність, частиною якої є українська мова.


 

Також на трибунах можна було бачити чоловіків із козацькими оселедцями і вусами, одягнутих у козацькому вбранні.

Крім того, цікавий ролик створили фанати напередодні цього матчу, який анонсував поєдинок із петербурзьцями. На відео зображено зустріч у степу російського мушкетера з рапірою і українського козака з шаблею.

Нагадаємо, Кубань завжди була етнічною територією української держави. Там і нині проживає багато українців.

Що ж до самого футбольного матчу «Кубань» – «Зеніт», то він завершився з нічийним рахунком 2:2, пише Gazeta.ua.